Eiropas dabasgāzes cenas ir pieaugušas līdz augstākajam līmenim vairāk nekā viena gada laikā

Dabasgāzes cenas Eiropā novembrī ir pieaugušas, Nīderlandes īpašumtiesību nodošanas mehānisma (TTF) etalonam tikai šomēnes pieaugot par 16%, sasniedzot augstāko līmeni, kāds nav bijis kopš 2023. gada oktobra.

TTF līgumi 22. novembrī bija 47 eiro par megavatstundu (MWh), kas iezīmē strauju atgūšanos no februāra trīs gadu zemākā līmeņa, kad cenas nokritās zem 25 eiro/MWh.

Šis atjaunotais cenu rallijs atspoguļo piegādes traucējumu, ģeopolitiskās spriedzes un aukstāku laikapstākļu tuvošanos, uzsverot Eiropas pastāvīgo enerģētikas neaizsargātību.

Nesezonāli aukstās temperatūras visā ziemeļu puslodē ir izraisījušas strauju apkures pieprasījuma pieaugumu šajā gada laikā.

“Aukstuma uzliesmojums pāri Atlantijas okeānam ir pastiprinājis tirgus sasprindzinājumu, un mīnuss temperatūra sasniedz ziemeļrietumu Eiropu un ASV ziemeļaustrumus,” teikts Quantum Commodity Intelligence ziņojumā, kas publicēts ceturtdien.

Tajā pašā laikā vēja enerģijas ražošanas samazināšanās ir samazinājusi atjaunojamo energoresursu piegādi, liekot komunālajiem uzņēmumiem pievērsties gāzes stacijām. Šie faktori ir noveduši pie Eiropas gāzes krātuves līmeņa zem 90% jaudas — pirmo reizi rezerves ir noslīdējušas zem piecu gadu vidējā līmeņa.

Saskaņā ar Quantum Commodity Intelligence datiem, lai gan krājumi kopumā joprojām ir salīdzinoši veselīgi, bailes no piegādes trūkuma ir pievienojušas ģeopolitiskā riska prēmiju TTF cenām.

Krievijas un Ukrainas konflikts turpina vētīt enerģētikas tirgus. Gazprom pagājušajā nedēļā negaidīti apturēja piegādes Austrijai, izraisot bažas par plašākiem traucējumiem. Cauruļvadu tranzīta līguma termiņa beigšanās starp Krieviju un Ukrainu gada beigās apdraud kritisko maršrutu, kas nodrošina 5% no Eiropas gāzes vajadzībām.

Bez jauna darījuma valstis Austrumeiropā un Centrāleiropā varētu saskarties ar nopietnu trūkumu ziemas bargākajos mēnešos, brīdināja Quantum Commodity Intelligence.

Lai gan tagad Krievijas cauruļvadu gāzes apjoms ir tikai 14 miljardi kubikmetru (Bcm) gadā, kas ir daļa no Eiropas kopējā gada pieprasījuma, kas ir 370 miljardi m3, jebkurš piegādes pārtraukums var izstiept Eiropas infrastruktūru līdz tās robežām maksimālā pieprasījuma laikā.

Goldman Sachs arī uzsvēra, ka šī ziema kļūst aukstāka nekā iepriekšējā gadā, tādējādi strauji palielinot apkures pieprasījumu.

Banka lēš, ka apkures pieprasījums varētu pieaugt par 46 miljoniem kubikmetru dienā, salīdzinot ar iepriekšējā gada atbilstošo periodu, potenciāli atstājot 2025. gada marta beigās krātuves jaudas tikai 40% salīdzinājumā ar 53% 2024. gada martā.

Rezultātā Goldman Sachs pārskatīja savu 2025. gada TTF cenas prognozi, palielinot līdz 40 eiro/MWh, salīdzinot ar 34 eiro iepriekš. Tuvākajā laikā Goldman Sachs paredz TTF cenu kāpuma risku.

Goldman Sachs analītiķe Samanta Dārta norāda, ka ārkārtējos scenārijos gāzes cenas Eiropā varētu pieaugt līdz 77 eiro/MWh, kas ir līmenis, kurā tiks mainīts kurināmais uz eļļas bāzes ražotiem produktiem.

 

Atjaunotajam dabasgāzes cenu pieaugumam Eiropā var būt ievērojamas ekonomiskās sekas. Paaugstinātas gāzes cenas palielinās enerģijas izmaksas mājsaimniecībām un nozarēm, iespējams, mazinot ekonomikas atveseļošanas centienus un veicinot inflācijas spiedienu.

Turklāt energoietilpīgām nozarēm Eiropā var būt grūti saglabāt konkurētspēju salīdzinājumā ar līdzīgām nozarēm reģionos ar zemākām enerģijas cenām.

Visbeidzot, politikas veidotāji var saskarties ar pieaugošu spiedienu subsidēt enerģijas izmaksas vai paātrināt atjaunojamās enerģijas ieviešanu, lai samazinātu atkarību no nestabilajiem fosilā kurināmā tirgiem.

Tomēr ir vērts atzīmēt, ka, neskatoties uz neseno kāpumu, gāzes cenas Eiropā joprojām ir ievērojami zemākas par nepieredzētajām 2022. gada vasaras augstākajām vērtībām, kad enerģētikas krīzes laikā TTF pieauga līdz gandrīz 350 EUR/MWh.

 

Iesaki šo rakstu citiem!

Pievienot komentāru